Kumagoro42's picture
By: Kumagoro42, Gianluca Aicardi
Nov 18 2020 12:00pm
0
304 views


A GUIDE TO BRAWL: BLUE

 As a complement to the ongoing Guide to Brawl series, what follows is one of five reference guides listing all the relevant cards of each color that are currently legal in Brawl. In this issue, the focus is on blue. The guide currently encompasses cards from Throne of Eldraine to Zendikar Rising and will be updated with each new premier set release.

 Content sections:


MONOCOLORED CARDS

 1. COMMANDERS

    

 Creatures: Alirios, Enraptured, Barrin, Tolarian Archmage, Callaphe, Beloved of the Sea, Emry, Lurker of the Loch, Charix, the Raging Isle, Thassa, Deep-Dwelling, Syr Elenora, the Discerning, Thryx, the Sudden Storm, Gadwick, the Wizened

 Planeswalkers: Jace, Mirror Mage, Teferi, Master of Time


 2. COUNTERMAGIC

    

 Universal hard counterspells: Neutralize, Didn't Say Please, Cancel, Rewind, Memory Drain, Ashiok's Erasure, Sublime Epiphany, Discontinuity

 Conditional hard counterspells: Negate (noncreature), Essence Scatter (creature), Anticognition (creature or planeswalker), Deny the Divine (creature or enchantment), Voracious Greatshark (creature or artifact), Hypnotic Sprite (CMC 3 or less)

 Universal soft counterspells: Mystical Dispute, Thassa's Intervention, Jwari Disruption, Lofty Denial, Convolute, Whirlwind Denial

 Conditional soft counterspells: Miscast (instant or sorcery), Concerted Defense (noncreature)

 Protection: Starlit Mantle, Shell Shield, Keep Safe, Glint (Arena only)


 3. CARD ADVANTAGE AND SELECTION

    

 Card-drawing spells with selection: Opt, Omen of the Sea, Thassa's Intervention, Silundi Vision, Anticipate, DeliberateSee the Truth, Medomai's Prophecy, Witching Well, Jace, Mirror Mage, Skyclave Plunder, Unexplained Vision

 Card-drawing spells without selection: Midnight Clock, The Magic Mirror, Teferi, Master of Time, Inscription of Insight, Thirst for Meaning, Sea Gate Restoration, Rain of Revelation, Into the Story, Read the Tides, Boon of the Wish-Giver, Glimpse of Freedom, Field Research, Rousing Read, Of One Mind, Winged Words (Arena only), Overflowing Insight (Arena only)

 Card-drawing via creatures: Gadwick, the Wizened, Ghostly PilfererSea-Dasher Octopus, Master of Winds, Faerie Formation, Cloudkin Seer (Arena only), Tome Raider, Wavebreak Hippocamp, Library Larcenist, Thieving Otter, Eidolon of Philosophy, Coralhelm Chronicler (kicker), Tide Skimmer (flying tribal), Syr Elenora, the Discerning, Shimmer Dragon, Windreader Sphinx (Arena only)

 Card selection only: Thassa's Oracle, Octoprophet (Arena only)

 Recursion: Emry, Lurker of the Loch, Shipwreck Dowser

 Creature makers: Shark Typhoon, Ominous Seas, Nadir Kraken, Faerie Formation, Alirios, Enraptured, Stolen by the Fae, Roost of Drakes (kicker), Workshop Elders (artifacts matter)

 Miscellaneous: Teferi's Ageless Insight (draw doubling), Sea Gate Stormcaller (spell doubling), Thassa, Deep-Dwelling and Escape Protocol (flickering), Shimmerwing Chimera (ETB retriggering)


 4. PROACTIVE ANSWERS

    

 Bounce spells: Stern Dismissal, Into the Roil, Inscription of Insight, Unsubstantiate, Run Away Together, Turn into a Pumpkin, Read the Tides, Sublime Epiphany, Stolen by the Fae, Unsummon (Arena only)

 Bounce creatures: Brazen Borrower, Barrin, Tolarian Archmage, Pouncing Shoreshark, Roaming Ghostlight, Riddlemaster Sphinx (Arena only)

 Stealing: Lullmage's Domination, Kiora Bests the Sea God, Thieving Skydiver

 Prison Auras: Bubble Snare, Charmed Sleep, Waterknot (Arena only)

 Transmutation Auras: Frogify, Ichthyomorphosis, So Tiny, One with the Stars

 Mass effects: Kiora Bests the Sea God, Sleep (Arena only)


 5. MUSCLE AND MILL

    

 Major beaters: Faerie Vandal, Faerie Formation, Shark Typhoon, Kiora Bests the Sea God, Thryx, the Sudden Storm, Voracious Greatshark, Charix, the Raging Isle, Pursued Whale, Windreader Sphinx (Arena only)

 Other beaters: Stormwing Entity, Umara Wizard, Riddleform, Vantress Gargoyle, Callaphe, Beloved of the Sea, Serpent of Yawning Depths, Shimmer Dragon, Wingfold Pteron, Archipelagore, Waker of Waves

 Specialized: Pollywog Symbiote (mutate), Wingspan Mentor (flying tribal), Shacklegeist (Spirit tribal), Nimble Trapfinder (party)

 Utility: Corridor Monitor, Stinging Lionfish, Vodalian Arcanist, Naiad of Hidden Coves, Warden of Evos Isle (Arena only), Frost Lynx

 Clones: Glasspool Mimic, Protean Thaumaturge (constellation), Mirrormade, Sublime Epiphany

 Defenders: Merfolk Secretkeeper, Riptide Turtle, Aegis Turtle, Wall of Runes, Skyclave Squid, Wishful Merfolk

 Repeatable milling: Ruin Crab, Teferi's Tutelage, Merfolk Windrobber, Folio of Fancies, Sweet Oblivion

 One-shot milling: Maddening Cacophony, Merfolk Secretkeeper, Overwhelmed Apprentice, Zulaport Duelist


 6. LANDS

  

 Mana producers: Castle Vantress

 Utility lands: Mystic Sanctuary


COLOR OVERLAPS

 1. AZORIUS

    

 Commanders: Niambi, Esteemed Speaker, Linvala, Shield of Sea Gate, Yorion, Sky Nomad

 Major creatures: Dream Trawler

 Specialized creatures: Skycat Sovereign, Watcher of the Spheres and Jubilant Skybonder (flying tribal); Arcanist Owl and Shinechaser (artifacts and enchantments matter)

 Other spells: Staggering Insight, Dance of the Manse, Banish into Flable, Spoils of Adventure

 Lands: Temple of Enlightenment, Tranquil Cove


 2. DIMIR

    

 Commanders: Atris, Oracle of Half-Truths, Ashiok, Nightmare Muse, Zareth San, the Trickster, Gyruda, Doom of Depths

 Specialized creatures: Slitherwisp and Cunning Nightbonder (flash tribal), Soaring Thought-Thief (Rogue tribal)

 Other creatures: Lochmere Serpent, Devourer of Memory, Obsessive Stitcher

 Other spells: Drown in the Loch, Covetous Urge

 Lands: Clearwater Pathway, Temple of Deceit, Dismal Backwater


 3. IZZET

    

 Commanders: Kaza, Roil Chaser, Dalakos, Crafter of Wonders, Rielle, the Everwise, The Royal Scions

 Major creatures: Sprite Dragon

 Specialized creatures: Umara Mystic (Wizard tribal), Lore Drakkis (mutate)

 Other spells: Improbable Alliance, Channeled Force

 Lands: Riverglide Pathway, Temple of Epiphany, Swiftwater Cliffs


 4. SIMIC

    

 Commanders: Kinnan, Bonder Prodigy, Eutropia, the Twice-Favored, Uro, Titan of Nature's Wrath, Keruga, the Macrosage, Verazol, the Split Current

 Other creatures: Maraleaf Pixie, Lorescale Coatl, Parcelbeast, Thunderous Snapper

 Specialized creatures: Lullmage's Familiar (kicker), Trumpeting Gnarr (mutate)

 Other spells: Primal Empathy, Enigmatic Incarnation

 Lands: Temple of Mystery, Thornwood Falls


 5. THREE-COLOR OVERLAPS

    

 Commanders:  Alela, Artful Provocateur, Chulane, Teller of Tales, Narset of the Ancient Way, Vadrok, Apex of Thunder, Brokkos, Apex of Forever, Illuna, Apex of Wishes

 Jeskai spells: Mythos of Vadrok, Inspired Ultimatum, Whirlwind of Thought, Raugrin Crystal

 Sultai spells: Mythos of Brokkos, Emergent Ultimatum, Titan's Nest, Zagoth Crystal

 Temur spells: Mythos of Illuna, Genesis Ultimatum, Song of Creation, Ketria Crystal

 Lands: Raugrin Triome, Zagoth Triome, Ketria Triome


COLORLESS

 1. LANDS

    

 Mana producers: Command Tower, Base Camp

 Major utility lands: Bonders' Enclave, Crawling Barrens, Field of Ruin

 Minor utility lands: Labyrinth of Skophos, Radiant Fountain

 Fetchlands: Fabled Passage, Evolving Wilds


 2. ARTIFACTS

    

 Creatures: Stonecoil Serpent, Palladium Myr, Solemn Simulacrum, Crystalline Giant, Sparkhunter Masticore, Myriad Construct, Crashing Dawbridge, Gingerbrute, Clockwork Servant, Farfinder

 Mana rocks: Arcane Signet, Heraldic Banner, Altar of the Pantheon, Slyclave Relic, Spinning Wheel, Nyx Lotus, Chromatic Orrery

 Equipment: Shadowspear, Mirror Shield

 Specialized artifacts: Lucky Clover (adventures), Relic Amulet (Wizard tribal)

 Other artifacts: Mazemind Tome, Tome of Legends, Traveler's Amulet, Golden EggTormod's Crypt, Soul-Guide Lantern, Lithoform Engine


 3. OTHER COLORLESS

 

 Planeswalkers: Ugin, the Spirit Dragon


>> Back to the top <<