Kumagoro42's picture
By: Kumagoro42, Gianluca Aicardi
Nov 03 2020 11:00am
0
261 views


A GUIDE TO BRAWL: GREEN

 As a complement to the ongoing Guide to Brawl series, what follows is one of five reference guides listing all the relevant cards of each color that are currently legal in Brawl. In this issue, the focus is on green. The guide currently encompasses cards from Throne of Eldraine to Zendikar Rising and will be updated with each new premier set release.

 Content sections:


MONOCOLORED CARDS

 1. COMMANDERS

    

 Creatures: Jolrael, Mwonvuli Recluse, Syr Faren, the Hengehammer, Azusa, Lost but Seeking, Yorvo, Lord of Garenbrig, Arasta of the Endless Web, Nylea, Keen-Eyed, Questing Beast, Renata, Called to the Hunt, Ashaya, Soul of the Wild, Kogla, the Titan Ape

 Planeswalkers: Garruk, Unleashed, Vivien, Monsters' Advocate


 2. RAMP AND FIXING

    

 Mana dorks and Auras: Gilded Goose, Ilysian Caryatid, Tangled Florahedron, Wolfwillow Haven, Llanowar Visionary, Rosethorn Acolyte, Humble Naturalist, Woodland Mystic (Arena only)

 Mana rampers: Lotus Cobra, Dryad of the Ilysian Grove, Azusa, Lost but Seeking, Nylea, Keen-Eyed, Ashaya, Soul of the Wild, Ancient Greenwarden, Nyxbloom Ancient

 Land fetchers: Cultivate, Migration Path, Vastwood Surge, Beanstalk Giant, Migratory Greathorn, Roiling Regrowth, Reclaim the Wastes, Omen of the Hunt, Fertilid, Nylea's Intervention

 Specialized: Vine Gecko (kicker), Sanctum of Fruitful Harvest (shrine)


 3. CARD ADVANTAGE AND SELECTION

    

 Major card drawing: Garruk's Harbinger, Garruk's Uprising, Elder Gargaroth, Vivien, Monsters' Advocate, The Great Henge, Return of the Wildspeaker

 Other card drawing: The First Iroan Games, Lead the Stampede, Relentless Pursuit, Keeper of Fables, Oakhame Adversary, Fierce Empath, Treeshaker Chimera, Colossal Majesty (Arena only)

 Card selection: Once Upon a Time, Adventurous Impulse, Adventure Awaits, Turntimber Symbiosis

 Recursion: Bala Ged Recovery, Once and Future, Fungal Rebirth, The Binding of the Titans

 Token makers: Jolrael, Mwonvuli Recluse, Scute Swarm, Garruk, Unleashed, Elder Gargaroth, Vivien, Monsters' Advocate, Iridescent Hornbeetle

 Specialized: Edgewall Innkeeper (adventures), Trail of Crumbs (food), Setessan Champion (constellation), Auspicious Starrix (mutate)


 4. ANSWERS

    

 Fight and bite spells: Primal Might, Ram Through, Inscription of Abundance, Khalni Ambush, Rabid Bite, Warbriar Blessing, Outmuscle, Hunter's Edge, Charge of the Forever-Beast (from hand)

 Fight creatures: Kogla, the Titan Ape, Thorn Mammoth, Wicked Wolf, Chainweb Aracnir, Pheres-Band Brawler, Affectionate Indrik (Arena only)

 Artifact and enchantment hate: Gemrazer, Thrashing Brontodon, Wilt, Return to Nature, Broken Wings, Flaxen Intruder, Feline Sovereign, Kogla, the Titan Ape, (Steelbane Hydra:ELD), Mystic Repeal (enchantment only)

 Flyer hate: Run Afoul, Plummet, Broken Wings, Nylea's Intervention

 Other hate: Scavenging Ooze (graveyard), Kenrith's Transformation (creature), Destiny Spinner (countermagic)

 Protection and combat tricks: Ranger's Guile, Heroic InterventionVastwood Fortification, Invigorating Surge, Might of Murasa, Titanic Growth, Gift of Strength, Return of the Wildspeaker


 5. MUSCLE

    

 Major beaters: Yorvo, Lord of Garenbrig, Lovestruck Beast, Questing Beast, Elder Gargaroth, Nylea, Keen-Eyed, Ashaya, Soul of the Wild, Ancient Greenwarden, Feasting Troll King, Cragplate Baloth, Rampaging Brontodon (Arena only)

 Other beaters: Swarm Shambler, Wildborn Preserver, Nessian Hornbeetle, Kazandu Mammoth, Territorial Scythecat, Arasta of the Endless Web, Ironscale Hydra, Garenbrig Paladin, Greater Sandwurm, Titanoth Rex, Gigantosaurus (Arena only)

 Minor beaters: Gnarlid Colony, Loathsome Chimera, Voracious Typhon, Hyrax Tower Scout, Moss Viper, Tajuru Blightblade

 Boosters: Oran-Rief Ooze, Renata, Called to the Hunt, Jolrael, Mwonvuli Recluse, Syr Faren, the Hengehammer, Pridemalkin, Hornbash Mentor

 Specialized: Wildwood Scourge ("+1/+1 counters" matter), Essence Symbiote (mutate), Feline Sovereign (Cat tribal)

 Equipment and Auras: Setessan Training, Hydra's Growth, Mantle of the Wolf, Rosethorn Halberd, Skyclave Pick-Axe


 6. LANDS

  

 Mana producers: Castle Garenbrig

 Utility lands: Gingerbread Cabin


COLOR OVERLAPS

 1. GRUUL

    

 Commanders: Gallia of the Endless Dance, Grumgully, the Generous, Klothys, God of Destiny, Radha, Heart of Keld, Phylath, World Sculptor

 Other major creatures: Brushfire Elemental, Quartzwood Crasher

 Other creatures: Warden of the Chained, Leafkin Avenger, Proud Wildbonder, Rampart Smasher

 Other spells: Escape to the Wilds

 Lands: Cragcrown Pathway, Temple of Abandon, Rugged Highlands


 2. SELESNYA

    

 Commanders: Kaheera, the Orphanguard, Siona, Captain of the Pyleas, Calix, Destiny's Hand, Yasharn, Implacable Earth

 Specialized creatures: Conclave Mentor ("+1/+1 counters" matter), Murasa Rootgrazer (landfall), Alert Heedbonder and Frondland Felidar (vigilance tribal), Wandermare and Oakhame Ranger (adventures)

 Other creatures: Bronzehide Lion, Faeburrow Elder

 Lands: Branchloft Pathway, Temple of Plenty, Blossoming Sands


 3. GOLGARI

    

 Commanders: Chevill, Bane of Monsters, Grakmaw, Skyclave Ravager, Nissa of Shadowed Boughs, Polukranos, Unchained, Umori, the Collector, Garruk, Cursed Huntsman

 Other major creatures: Fiend Artisan

 Specialized creatures: Moss-Pit Skeleton (kicker), Savvy Hunter (food), Boneyard Lurker (mutate)

 Other creatures: Skull Prophet, Acolyte of Affliction, Deathless Knight, Twinblade Assassins

 Other spells: Back for More

 Lands: Temple of Malady, Jungle Hollow


 4. SIMIC

    

 Commanders: Kinnan, Bonder Prodigy, Eutropia, the Twice-Favored, Uro, Titan of Nature's Wrath, Keruga, the Macrosage, Verazol, the Split Current

 Other creatures: Maraleaf Pixie, Lorescale Coatl, Parcelbeast, Thunderous Snapper

 Specialized creatures: Lullmage's Familiar (kicker), Trumpeting Gnarr (mutate)

 Other spells: Primal Empathy, Enigmatic Incarnation

 Lands: Temple of Mystery, Thornwood Falls


 5. THREE-COLOR OVERLAPS

    

 Commanders: Korvold, Fae-Cursed King, Chulane, Teller of Tales, Nethroi, Apex of Death, Brokkos, Apex of Forever, Illuna, Apex of Wishes

 Abzan Spells: Mythos of Nethroi, Eerie Ultimatum, Death's Oasis, Indatha Crystal

 Sultai spells: Mythos of Brokkos, Emergent Ultimatum, Titan's Nest, Zagoth Crystal

 Temur spells: Mythos of Illuna, Genesis Ultimatum, Song of Creation, Ketria Crystal

 Lands: Indatha Triome, Zagoth Triome, Ketria Triome


COLORLESS

 1. LANDS

    

 Mana producers: Command Tower

 Major utility lands: Bonders' Enclave, Crawling Barrens, Field of Ruin

 Minor utility lands: Labyrinth of Skophos, Animal Sanctuary, Radiant Fountain

 Fetchlands: Fabled Passage, Evolving Wilds


 2. ARTIFACTS

    

 Creatures: Stonecoil Serpent, Palladium Myr, Solemn Simulacrum, Crystalline Giant, Sparkhunter Masticore, Myriad Construct, Crashing Dawbridge, Gingerbrute, Clockwork Servant

 Mana rocks: Arcane Signet, Heraldic Banner, Altar of the Pantheon, Slyclave Relic, Spinning Wheel, Nyx Lotus, Chromatic Orrery

 Equipment: Shadowspear, Cliffhaven Kitesail, Wings of Hubris, Mirror Shield

 Specialized artifacts: Witch's Oven (food), Lucky Clover (adventures)

 Other artifacts: Mazemind Tome, Tome of Legends, Tormod's Crypt, Soul-Guide Lantern, Lithoform Engine, The Ozolith


 3. OTHER COLORLESS

 

 Planeswalkers: Ugin, the Spirit Dragon


>> Back to the top <<